Pl. Powstańców/ Wiosny Ludów

Autor

Marta Abramowicz i Van

Rok powstania

2014

Katowice Street Art Festival 2014.

Bohaterką muralu jest Halinka, która ma dość szarości i brudu wypełniającego ulice jej dzielnicy, niegdyś mocno uprzemysłowionej, i zaczyna na własną rękę zmieniać tę rzeczywistość sadząc wokół siebie kwiaty i drzewa.
Dziewczynka wie, że gospodarka zieleni miejskiej jest sztywno ustalana przez władze. Nie poddaje się jednak i spełnia swoje marzenia pod osłoną nocy, zakapturzona i ukrywająca pod chustą twarz przed wścibskimi kamerami monitoringu.

Mural podzielony jest na dwie części. Jedna z nich jest szaro-czarnym pejzażem industrialnym zawierającym widok na Hutę Uthemanna – jeden z symboli dawnych Szopienic. Drugą jest Miasto Ogrodów powstałe dzięki nielegalnej, acz szlachetnej działalności Halinki. Kolorowe kwiaty i drzewa inspirowane są twórczością Haliny Lerman, w której te grały często główną rolę.

Autorzy muralu liczą na to, że młode pokolenie zamieszkujące dziś Katowice podchwyci idee przyświecające grupom działającym na całym świecie, które na własny koszt odmieniają wygląd swoich miast zniszczonych ciągłymi przebudowami i zanieczyszczeniami.

Jeśli posiadacie Państwo dodatkowe informacje na temat tego muralu, prosimy o kontakt tutaj

Urząd Miasta Katowice

 

 

40-098 Katowice
ul. Młyńska 4
Tel. (+48 32) 2593-909,
Fax (+48 32) 2537-984
bip.katowice.eu
murale@katowice.eu

Skip to content