Huta Uthemanna

Autor

Dajse

Rok powstania

2021

Na fasadzie zabytkowego budynku dyrekcji Huty Uthemanna w Katowicach pojawiły się barwne murale. Huta Cynku i Metali Niezależnych „Uthemann” w Szopienicach była jednym z największych w Polsce producentów wyrobów walcowanych z miedzi i mosiądzu. Z całego zespołu zabudowań do dnia dzisiejszego zachowały się tylko: budynek dyrekcji oraz wieża ciśnień. Budynek znajduje się w rękach prywatnyh i jest w trakcie remontu. Dzieła ożywiające budynek powstały w ramach akcji Dajse – Mural zorganizowanej przez młodą, katowicką grupę DAJSE. Organizacja zaprosiła do współpracy 5 artystów, którzy w ramach inicjatywy stworzyli swoje autorskie projekty na murach huty. Murale powstały w miejscach po dawnych oknach
tym samym wypełniając ubytki w elewacji budynku. Różnorodne obrazy tworzą razem nazwę DAJSE. Za projekt każdej litery odpowiadał inny twórca:

D – Damian Dideńko (artysta posługujący się pseudonimem Didiusz. Zajmuje się ilustracją oraz tatuażem.Współpracował z takimi markami jak: Puma, Medicine czy Pepsi)

A – Daniel Kowacki (ilustrator i projektant graficzny z Częstochowy).

J – Joanna Ambroz (balansuje w swoich działaniach pomiędzy sztuką a projektowaniem. Inspiruje ją seksualność, namiętność, emocje i sytuacje bez wyjścia)

S – Artur Stec (aktywny graffiti-writer, uczestniczący w polskiej kulturze street artu od końca lat 90tych).

E – Damian Ziółkowski (projektant i artysta z Warszawy. W swoich pracach wykorzystuje najnowsze technologie oraz szuka nowatorskich rozwiązań artystycznych).

Murale powstały w ciągu dwóch dni, a proces tworzenia był otwarty dla obserwatorów, którzy w niepowtarzalnej atmosferze mogli spotkać się ze znajomymi i podziwiać powstawanie murali. Inicjatywa miała przybliżyć sztukę mieszkańcom Katowic oraz stworzyć kolejne, ciekawe miejsce na mapie miasta

Jeśli posiadacie Państwo dodatkowe informacje na temat tego muralu, prosimy o kontakt tutaj

Urząd Miasta Katowice

 

 

40-098 Katowice
ul. Młyńska 4
Tel. (+48 32) 2593-909,
Fax (+48 32) 2537-984
bip.katowice.eu
murale@katowice.eu

Skip to content