Gnieźnieńska 11

Autor

Małgorzata Rozenau

Rok powstania

2021

Zielona Głowa to mural proekologiczny, który powstał z inicjatywy Śląskiego Ruchu Klimatycznego. Autorką projektu i realizacji na ścianie o pow. 144 m2
jest Małgorzata Rozenau – malarka, projektantka graficzna, wykładowczyni katowickiej ASP. Wsparcia w procesie powstawania muralu udzieliła Kancelaria Prawna Ślązak, Zapiór i Partnerzy.
 
Głowa pełna zieleni, jest nie tylko metaforą, symbolem ekologicznego myślenia i odpowiedzialnej postawy wobec obecnych problemów związanych ze zmianami klimatycznymi. Przypomina, że wyrażamy swoje człowieczeństwo poprzez szacunek dla przyrody i dla planety. Skutki działań człowieka w dobie antropocenu powodują konieczność potężnej zmiany w myśleniu i działaniu, skupienie uwagi na ochronie przyrody i efektywnej współpracy. Bardziej niż kiedykolwiek nasze głowy powinny pamiętać, że nie jesteśmy oddzieleni, ale współzależni. Świadomość tego połączenia jest ważnym przekazem muralu.
Zielona Głowa, otwarta na przyrodę, jej dzikość i różnorodność, przypomina o naszej prawdziwej naturze. Motywy roślinne muralu współgrają z rosnącymi w pobliżu potężną lipą i kasztanowcami.

Jeśli posiadacie Państwo dodatkowe informacje na temat tego muralu, prosimy o kontakt tutaj

Urząd Miasta Katowice

 

 

40-098 Katowice
ul. Młyńska 4
Tel. (+48 32) 2593-909,
Fax (+48 32) 2537-984
bip.katowice.eu
murale@katowice.eu

Skip to content